Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu ciężarowego. Za jej brak grozi surowy mandat. Uchybienie w tym zakresie jest też bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ w sytuacji zagrożenia brak gaśnicy może uniemożliwić ugaszenie pożaru, co spowoduje duże straty finansowe. W skrajnych przypadkach stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. W tym artykule sprawdzamy, jakie podstawowe wymagania musi spełniać gaśnica do ciężarówki.
Gaśnica to obowiązek w samochodzie ciężarowym
Zastosowanie mają tu przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nimi, każdy samochód ciężarowy powinien być wyposażony w gaśnicę. Ta ma być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, aby można było szybko z niej skorzystać. W przypadku pojazdów ciężarowych przewożących osoby poza kabiną kierowcy, niezbędne jest stosowanie minimum dwóch gaśnic. Jedna ma być umieszczona blisko kierowcy, a druga w przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób.
Jaka gaśnica do pojazdu ciężarowego?
Przyjmuje się, że w pojeździe ciężarowym należy przewozić gaśnice uniwersalne. Najlepiej sprawdzają się tu typy BC i ABC. Najczęstszym wyborem kierowców i właścicieli firm transportowych są popularne gaśnice proszkowe. Oznaczenia literowe wskazują na to, jakie pożary można ugasić za pomocą danego sprzętu i jest to odpowiednio:
- BC - pożary: cieczy i materiałów topiących się oraz gazów (np.: propan, metan, acetylen);
- ABC - pożary: materiałów stałych, cieczy i materiałów topiących się oraz gazów (np.: propan, metan, acetylen).
Od czego zależy liczba gaśnic w ciężarówce?
Liczba i pojemność gaśnic w samochodzie ciężarowym zależą od jego masy. W tym zakresie należy przestrzegać przepisów dotyczących pojazdów ciężarowych. Wpływa to korzystnie na bezpieczeństwo transportu i ogranicza ryzyko otrzymania mandatu. Poniżej szczegółowe wytyczne w tym zakresie:
- pojazdy o masie do 3,5 tony – dwie gaśnice o pojemności minimum 2 kilogramy każda (jedna z nich musi służyć do gaszenia kabiny lub silnika);
- pojazdy o masie od 3,5 tony do 7,5 tony – dwie gaśnice o pojemności 2 kilogramy i 6 kilogramów;
- pojazdy o masie powyżej 7,5 tony – dwie gaśnice o łącznej pojemności 12 kilogramów lub więcej (np. dwa razy po 6 kilogramów).
Jeżeli pojazd wyposażony jest w tzw. gaśnicę stałą (urządzenie automatycznie gasi silnik w trakcie pożaru), to kierowca jest zwolniony z posiadania jednej gaśnicy o pojemności 2 kilogramów. Modele przewożone w kabinie kierowcy muszą być zgodne z zapisami normy: EN 3 Gaśnice przenośne, część 7 (EN 3-7:2004 + A1:2007). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.
Wymagania w zakresie montażu gaśnicy w samochodzie ciężarowym
Co do zasady gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym i możliwie blisko kierowcy. Wszystko po to, aby ten mógł szybko po nią sięgnąć i z niej skorzystać. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych skrzynek na gaśnicę, które zwiększają bezpieczeństwo transportowania tego środka bezpieczeństwa.
- Zewnętrzny materiał partnerski