Jak dobrać kosmetyki do włosów średnioporowatych?

Włosy średnioporowate to ten typ, który zwykle określamy jako włosy „normalne”. Łatwo się układają i są dość łatwej w pielęgnacji. Okazuje się jednak, że wystarczą drobne błędy, by włosy zaczęły się puszyć, końcówki łamać, a całość straciła swój blask. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do włosów średnioporowatych.

Struktura włosów średnioporowatych

Charakterystyczne dla włosów średnioporowatych jest to, że ich łuski ani nie są ani zbyt odchylone, ani zbyt mocno nie przylegają do łodygi. To typ pośredni pomiędzy włosami niskoporowatymi a wysokoporowatymi.

Włosy średnioporowate są podatne na stylizację, mają tendencję do falowania, a przy odpowiedniej pielęgnacji prezentują się świetnie. Z drugiej strony łatwo tę kondycję zaburzyć. Wtedy stają się kruche i łamliwe, elektryzują się, a pod wpływem wilgoci – puszą. Zdarza się, że są pozbawione blasku i przesuszone. Na szczęście wtedy na ratunek przychodzą kosmetyki do włosów średnioporowatych – odpowiednio dobrane do potrzeb właśnie tego rodzaju włosów.

Jakie kosmetyki do włosów średnioporowatych?

Dobór kosmetyków do włosów średnioporowatych powinien być indywidualny. Rzadko bowiem zdarza się, aby wszystkie problemy tego typu włosów pojawiły się jednocześnie. Dodatkowo w grę często wchodzą zaburzenia charakterystyczne dla włosów wysokoporowatych lub niskoporowatych.

Najlepiej sięgnąć po kosmetyki dedykowane. Zamiast szukać np. odżywki do włosów suchych, sięgnij po specjalną maskę do włosów średnioporowatych. Jeśli masz problem z brakiem objętości, wypróbuj szampon lub odżywkę zawierającą emolienty.

Niezależnie od rodzaju problemu, kosmetyki do włosów średnioporowatych powinny zawierać proteiny, emolienty i humektanty – dostarczają one włosom składników, które pozwalają na zachowanie równowagi PEH.

Proteiny. Pomagają odbudować zniszczoną strukturę włosa – okazują się niezwykle potrzebne przy łamliwych i suchych końcówkach.

Emolienty. Sprawiają, że włosy stają się łatwiejsze w rozczesywaniu i gładsze, do tego odzyskują swój blask. Zabezpieczają strukturę pasm przed utratą wody i substancji odżywczych. Emolienty znajdziesz m.in. w oleju migdałowym, awokado, oliwie z oliwek czy oleju z pestek winogron.

Humektanty. Nadają włosom lekkości, doskonale je nawilżają, pomagają „odbić” kosmyk od skóry głowy, dzięki czemu przywracają im objętość. Dodają włosom siły, blasku i sprężystości.

Postaw na naturalność

Aby kosmetyki do włosów średnioporowatych naprawdę przyniosły efekt, muszą mieć w składzie wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Zrezygnuj z produktów zawierających silikony, parabeny czy siarczany. Czym więcej naturalności i nazw składników, które znasz np. z żywności, tym lepiej! Właśnie z tego względu najlepiej sięgać po sprawdzone marki. Unikaj tanich kosmetyków z marketów. Nawet jeśli sprawiają wrażenie naturalnych, dopiero uważne przeczytanie składu pokaże prawdę. Jeśli natomiast wybierzesz markę znaną z wysokiej jakości i rozwiązań eko, bez obaw będziesz sięgać po kolejne produkty do skutecznej pielęgnacji Twoich włosów!